Apply Now Campus Tour

SkillsUSA Team Brings Home Gold

Catawba Valley Community College’s SkillsUSA chapter broke its own record set last year winning 22 first place gold medals at the North Carolina SkillsUSA Competition. More than 80 percent CVCC’s chapter members placed in the top five in their category at the event held recently in Greensboro.

05/16/2018

SkillsUSA 2018 State Team

For the fifth consecutive year, CVCC earned the Outstanding Chapter Award.

First-place winners will compete in the SkillsUSA National Conference Championships in Louisville in June. They include:
Advertising Design—Carlee Wiswall; Advisor Jennifer Cobb
American Spirit–Tyler Brown and Nick Joyner; Advisors Tammy and Gary Muller
Automotive Systems Technology—Lewis Whaley; Advisor Eddie Roane
Community Service—Sarah Moses, Valerie Stiltner, and Nouda Xiong; Advisor Gary Muller
Crime Scene Investigation—Savannah Brown, Corinne Mudd and Summer Walsh; Advisor Sherry Herman
Crime Scene Investigation (high school)—Brian Martinez, Shelby Sipe, Christopher Torres-Ortiz and Samuel Frye; Advisor Seth Bailey
Customer Service (high school)—Samuel Frye; Advisor Thomas Peeler and Gary Muller
Digital Cinema Production—Connor Hooks and Mason Rader; Advisor Aaron Tallman
Engineering Technology & Design—Jason Rhoney, Sidney Richardson and Brennan Wickham; Advisor Jim Thomas
Entrepreneurship—Sierra Abee, Markie James, Chad Ledford and Melissa Mooney; Advisor Jeff Neuville
Entrepreneurship (high school)—Cedric Clyburn, Karlina Ho, Nicholas Rudisill and Chanler Watts; Advisors Jeff Neuville
Extemporaneous Speaking—Alek Zirkle; Advisor Jeff Penley
Extemporaneous Speaking (high school)—Jacquelyn Grimes; Advisor Ariel Hamilton
Job Interview—Whit Preston; Advisor Jason Earnhardt
Outstanding Chapter—Jacob Carr, Ansley Gorski and Emily Moore; Advisor Tammy Muller
Photography—Cheyenne Chumley; Advisor Aaron Tallman
Pin Design—Sena Lor; Advisor Wesley Minish
Quiz Bowl—Holly Cable, Cole Denney, Cecil Hash, Andrew Igdal, Saikham Thongsy and Cristal Xiong; Advisor Robin Ross
Screen Printing—Cynthia Lainez; Advisor Aaron Tallman
T Shirt Design (high school)—Alfonso Galan-Rodriguez; Advisor Natasha Stiles
Welding (high school)—Samuel Herman; Advisor Trent Morrison and Mark Sigmon
Gold Chapter of Distinction—Advisors Tammy and Gary Muller

The chapter brought home nine silver second-place medals. Winners were:
Advertising Design—Shelby Summerow; Advisor Wesley Minish
Cosmetology—Morgan Sutton; Advisor Amanda Minish
Digital Cinema Production—Kody Cooke and Ronda Stafford; Advisor Aaron Tallman
Medical Math—Rebekah Moose; Advisor Michael Boone
Screen Printing—Victor Lineberger II; Advisor Aaron Tallman
T Shirt Design (high school)—Nicholas Allen; Advisor Natasha Stiles
T Shirt Design—Kristin Williams; Advisor Wesley Minish
Welding (high school)—Coby Morgan; Advisor Trent Morrison and Mark Sigmon
Welding—John Johnson; Advisor Kevin Beam

The chapter brought home 12 bronze third-place medals. Those winners were:
Advertising Design—Bailey Hendrix; Advisor Jennifer Cobb
CNC Technician—Travis Stutts; Advisor Steven Rhoads
Extemporaneous Speaking—Jack Byerly; Advisor Jason Earnhardt
Job Interview—Katerina Martin; Advisor Jason Earnhardt
Job Skill Demonstration A—Abigail Glosson; Advisor Stephanie Turner
Photography—Kristy Williams; Advisor Joe Young
Pin Design—Victoria Phillips; Advisor Wesley Minish
Related Technical Math—Amy Edwards; Advisor Michael Boone
T-Shirt Design—Chelsea Casul; Advisor Wesley Minish
Web Design—Megan Ninemire and Aaron Childers; Advisor Angie Speagle
Welding (high school)—Dylan Lamm; Advisor Brian Morgan and Mark Sigmon
Welding Fabrication—Aubrey Bach, Woodrow Honosky and Tucker Justice; Advisor Andrew Johnson

Students placing fourth at the state SkillsUSA Competition include:
Andrew Shrum—CNC Milling Specialist; Advisor Steven Rhoads
Eric Yang—CNC Turning Specialist; Steven Rhoads
Riley Wilson—Customer Service (high school); Advisor Thomas Peeler
Tyler Myers—Extemporaneous Speaking; Advisor Jason Earnhardt
Sara Fink—Photography; Advisor Stephanie Turner
Matthew Bowman—Pin Design; Advisor Wesley Minish
Morgan Davis¬—Prepared Speech; Advisor Jason Earnhardt
Brenna Nance—T-Shirt Design; Advisor Wesley Minish

Students placing fifth at the state SkillsUSA Competition include:
Jacob Lail—CNC Milling Specialist; Advisor Steven Rhoads
Timothy Kuhblank—CNC Technician; Advisor Steven Rhoads
Saied Carson—CNC Turning Specialist; Advisor Steven Rhoads
Kristine Pinkerton—Photography; Advisor Stephanie Turner
Frida Trejo-Chavez—Pin Design; Advisor Wesley Minish
Jasmine Robinson—T-Shirt Design; Advisor Wesley Minish
Harold Morrison—Welding (high school); Advisor Brian Morgan and Mark Sigmon

CVCC’s SkillsUSA Program is funded through the generosity of the CVCC Foundation, Inc. For more information about CVCC’s SkillsUSA team, contact Gary Muller at 828-327-7000, ext. 4672, or email gmuller@cvcc.edu.

 

# # #